Леонід Маньковський:

"Відповідальність за несплату аліментів буде значно посилено!"
Впродовж поточного року Міністерством юстиції України було вжито низку заходів для покращення ситуації зі стягнення аліментів в країні. Так, 06 лютого2018року почав діяти Закон #ЧужихДітейНеБуває, який суттєво посилив відповідальність неплатників аліментів. Тож запитаємо у начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Леоніда Маньковського про стан виконання рішень цієї категорії в нашому регіоні та про запровадження більш суворих заходів посилення відповідальності за несплату аліментів, що почнуть діяти вже з 28 серпня2018року.
- Леоніде Костнятиновичу, розкажіть про роботу державної виконавчої служби нашої області в цьому напрямку!
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», більш відомий в народі, як Закон #ЧужихДітейНеБуває, суттєво посилив відповідальність неплатників аліментів. Тепер до злісних неплатників, у яких наявна заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державним виконавцем в обов’язковому порядку застосовуються спеціальні заходи примусового виконання рішень шляхом винесення постанов про встановлення тимчасового обмеження у праві:
• виїзду за межі України;
• керування транспортними засобами;
• полювання;
• користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Якщо неплатник аліментів не має ані майна, ані офіційної роботи, Закон передбачає застосування до боржника адміністративного стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт строком від 120 до 240 годин (ст. 183-1 КУпАП).
Наведу лише деякі цифри стосовно роботи органів державної виконавчої служби Дніпропетровщини. З початку року державними виконавцями стягнуто 410,8 млн грн. аліментів, з яких – 81,3 млн грн завдяки застосуванню встановлених Законом обмежень. Зараз на виконанні в органах державної виконавчої служби перебуває 59,8 тис. виконавчих документів про стягнення аліментів. А до Єдиного реєстру боржників, так званої "дошки ганьби", внесено дані щодо 21293 особи.
- Розкажіть, будь ласка, коли неплатник аліментів потрапляє до даного реєстру?
- У випадку наявності заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за 3 місяці, державний виконавець вносить відомості щодо такої заборгованості до автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП), які потім автоматично переносяться до Єдиного реєстру боржників. Отже, боржник потрапляє до Реєстру з моменту внесення державним виконавцем відповідної інформації до АСВП.
- Чи можливо самостійно пересвідчитись у наявності даних про неплатника аліментів у Єдиному реєстрі боржників?
Єдиний реєстр боржників перебуває у відкритому доступі.Перевірити наявність відомостей про боржника можливо шляхом пошуку за посиланнямhttps://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.
- Чи ефективними виявилися заходи, запроваджені Законом #ЧужихДітейНеБуває?
- Запроваджені законом нововведення стали дієвим мотиватором для злісних неплатниківаліментів виконувати свої зобов’язання перед власними дітьми. І про це говорить статистика! Постійно зростає кількість випадків, коли боржниками погашаються значні суми заборгованості по аліментам.
Так, з початку дії Закону #ЧужихДітейНеБуває (з 06.02.2018) маємо такі результати.
Складено 3 299 протоколів про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, з яких направлено до суду 3 007. Судом винесено 46 постанов про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.
По 1 255 виконавчим документам боржника оголошено у розшук.
2 441 – погашено заборгованість по аліментах в повному обсязі.
2735 – відкликано стягувачами у зв’язку з відсутністю претензій до боржника.
9 124 виконавчих документів, за якими заборгованість по аліментам більше 1 року.
- Очевидно, що відбуваються реальні зрушення у стягненні заборгованості по аліментам та Мін’юст не збирається зупинятися на досягнутому. Розкажіть, будь ласка, про другий пакет законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває!
- Цим пакетом, спрямованим на посилення захисту прав дітей та запровадження інституту відповідального батьківства, буде запроваджено низку новацій у сфері примусового виконання рішень, що набируть чинності 28 серпня2018року.
Законодавчими нововведеннямипередбачено спрощення порядку виїзду дитини за кордон та збільшення розміру аліментів. Однією з новацій другого пакету Законів #ЧужихДітейНеБуває, стало впровадження додаткових штрафних санкцій за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один, два, три роки з дня пред’явлення виконавчого документу до виконання. Ці штрафи будуть спрямовані безпосередньо дітям і являються своєрідною компенсацією за несвоєчасне отримання ними коштів.
Якщо у платника аліментів виникає заборгованість в сукупному розмірі більша, ніж сума відповідних платежів за 1 рік, то на таку особу накладатиметься штраф в розмірі 20% від заборгованої суми. Якщо ж сума заборгованості перевищуватиме в сукупному розмірі суму відповідних платежів за 2 роки, то в такому випадку штраф збільшуватиметься і відповідно становитиме вже 30%. У випадку заборгованості на суму платежів за 3 роки штраф зросте до 50% від суми боргу. Така система стимулюватиме недобросовісних батьків до виконання їх основного обов’язку щодо власної дитини, адже інакше вони отримають негативні фінансові наслідки.
Хочу зазначити, що паралельно із санкціями буде введена і система мотивації. Батьки, які відповідально ставляться до виховання своїх дітей, матимуть податкові і соціальні пільги.
З повагою,
відділ правової освіти
Управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти
Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області

_____________________________________
Юстиція відкрита для людей!
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.